Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç’e tüm kapıları kapattı

Türkiye ile İsveç’in NATO üyelik müzakereleri sürerken aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Kuran’a dayalı provokasyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’e üyelik kapılarını sonuna kadar kapatmasıyla sonuçlandı.

‘EVET DİYEMEDİK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Finlandiya’ya bakışımız olumlu İsveç, merak etmeyin NATO’ya katılmanıza ‘evet’ demeyeceğiz.”dedim.

ÇAVUŞOĞLU: GÜÇLÜ ADIMLAR GÖRMEDİK

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Özellikle İsveç’ten somut bir adım görmedik. Finlandiya’nın üyeliğiyle ilgili sorunlar daha az yaşanıyor. Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlamasını bekliyoruz” dedi. dedim.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti;

Bu ülkeler başvurduklarında paniğimizi dile getirdik. Madrid’de üçlü bir anlaşma imzalandı. Ülkem adına imzaladım. Bu iki ülkenin taahhütleri var. İsveç’te yeni bir hükümet kuruldu.

Çok daha güçlü bir hükümet görüyoruz. Siyasi bir iradeden bahsetmelerine rağmen şu anda somut bir adım göremedik. Özellikle İsveç’te somut bir adım göremedik. Dostlar ve müttefikler olarak, birbirimizin yasal güvenlik endişelerini anlamalıyız.

Türkiye her zaman NATO’nun açık kapı politikasını destekleyen bir ülke olmuştur. Güvenlik endişelerimizin de karşılanması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu