Haber

UNSMIL, Libya’ya komşu ülkeleri yabancı birliklerin geri çekilmesi planını desteklemeye çağırdı

Birleşmiş Milletler Libya Güçlendirme Misyonu (UNSMIL) Lideri Abdullah Batılı, Libya’ya komşu ülkeleri, yabancı ve paralı askerlerin geri çekilmesi planının uygulanması için UNSMIL ve 5+5 Ortak Askeri Komitesi’ni desteklemeye çağırdı.

Batılı, Sudan’ın Trablus Büyükelçisi İbrahim Muhammed Ahmed ve Nijer ve Çad’dan gelen diplomatlarla Libya’nın başkenti Trablus’taki UNSMIL karargahında bir araya geldi.

UNSMIL Lideri Batılı, diplomatlarla yaptığı görüşmede Libya’da devam eden kriz ve komşu ülkelerdeki güvenlik dinamiklerini ele aldı.

Yabancı ve paralı askerlerin geri çekilmesi planının hayata geçirilmesi için komşu ülkelerin UNSMIL ve 5+5 Karma Askeri Komite’ye desteğini artırması gerektiğini vurgulayan Batılı, Libya’da barış ve istikrar için çabaların koordinasyonunun gerekli olduğunu belirterek, bu konuda Libya’yı destekledi. destek vereceklerini vurguladı.

Ortak Askeri Komite toplantısı, UNSMIL Direktörü Batili’nin katılımıyla 7 ay sonra ilk kez 15 Ocak’ta Libya’nın Sirte kentinde düzenlendi.

Görüşmede, Libyalı taraflar arasında 2020 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde imzalanan ateşkes anlaşmasının unsurları ile uluslararası ve yerel gözlemcilerin anlaşmaya ilişkin çalışmaları ele alındı.

5+5 Karma Askeri Komite

BM himayesinde başlatılan Karma Askeri Komite’de, meşru Libya hükümetine bağlı Libya ordusundan ve ülkenin doğusundaki silahlı kuvvetlerin lideri Halife Hafter’e bağlı güçlerden beşer kişilik heyetler bulunuyor. .

19-23 Ekim 2020 tarihlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen 5+5 Karma Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter’e bağlı heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalandı.

Ülkenin doğusu ile batısını kuzey hattı boyunca birbirine bağlayan Sahil Yolu’nun Kasım 2020’de açılmasına karar veren heyet, Şubat 2021’de Sirte ve bu şehre bağlı yolların mayın ve patlayıcılardan temizlenmesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu