Teknoloji

SpaceX’in yeni astronot kıyafetleri, büyük bir sürprizle geliyor

SpaceX, uzay giysilerinin de değişme vaktinin geldiğine karar vermiş gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan yeni Artemis uzay giysisi heyecan verici olsa da, SpaceX’in yeni uzay giysisi bir adım daha ileri giderek, harika bir hareket kabiliyeti, daha akıcı bir tasarım ve astronotları giysilerinin yerleşik sistemlerinin durumu hakkında bilgilendiren bir baş üstü ekranı (HUD) sunuyor.

Uzay kıyafetleri, uzay araştırmalarının ilk günlerinden bu yana neredeyse değişmedi. Sahip olduğumuz tüm yeni teknolojik gelişmelere rağmen çoğu uzay giysisi, hala astronotların oksijen ve daha fazlası da dahil olmak üzere giysilerinin çeşitli işlevlerinden haberdar olmalarını sağlamak için bileklerindeki bir ekrana güveniyor.

Ancak SpaceX’in yeni EVA uzay giysisi bunu değiştirmeyi amaçlıyor. SpaceX, bu hafta yaptığı bir duyuruda, Polaris Dawn ekibinin ilk ticari astronot uzay yürüyüşünde yeni giysileri giyeceğini söyledi. Giysi, SpaceX’in birkaç yıldır kullandığı Araç İçi Aktivite Elbisesi (IVA) temel alınarak oluşturuldu.

Ancak yeni giysi, geleneksel EVA giysilere göre bazı ek özelliklere sahip. Öncelikle, yeni giysi çok daha ince olduğu için Uluslararası Uzay İstasyonunda sıklıkla kullanılan ve uzay giysilerinden bahsederken aklımıza gelen büyük ve hantal elbiselerden çok farklı.

Giysinin kaskı ve siperliği, 3D baskılı parçalar kullanılarak oluşturuldu ve tüm parçalar, göreceli olarak kolaylıkla takılıp çıkarılmasına olanak tanıyan spiral fermuarları sergileyen daha akıcı bir tasarımla bir araya getirildi. Ayrıca, SpaceX uzay giysilerinde bulunan yerleşik yaşam desteği, astronotların tamamen bağımsız olarak hareket etmelerine imkan tanıyacak ve bu da muhtemelen işleri hafifletmeye yardımcı olacak.

Omuzlarda da yüksek derecede hareket kabiliyeti ve astronotun vücudunu korumak için tasarlanan kalın eldivenlere rağmen parmakların bükülme yetenekleri korunuyor. Baş üstü ekranı da çok büyük ve önemli bir değişiklik olacak ve astronotların ek bir harekete ihtiyaç duymadan kıyafetlerinin sistemlerini sürekli olarak, hemen gözlerinin önünde izlemelerine imkan tanıyacak.

haber-bahsili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu