Haber

Lavrov ve Bayramov, Laçin Koridoru’ndaki durumu görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Azerbaycan çevreci sivil toplum kuruluşu (STK) üyeleri ve aktivistlerin Laçin Koridoru’ndaki maden protestolarını ele aldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Lavrov ile Bayramov’un telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Bayramov, Rus güçlerinin konuşlandığı Azerbaycan topraklarında yasadışı mayın döşenmesini protesto etmenin Azerbaycan vatandaşlarının yasal hakkı olduğunu ve protestocuların haklı taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

Laçin Koridoru’nun Azerbaycan tarafından kapatıldığı, Azerbaycan’da yaşayan Ermenilerin kuşatıldığı ve insani kriz yaratıldığı tezlerinin asılsız olduğunu belirten Bayramov, Rus güçlerinin Uluslararası İstihbarat Komitesi’ne bağlı onlarca aracı kullandığını kaydetti. Kızıl Haç ve Ermenilerle ilgili ambulansların her gün yoldan geçmesi, Ermenistan’ın iddialarını çürütüyor.

Bayramov, kendilerini Azerbaycan’da yaşayan Ermenilerin “temsilcisi” olarak tanımlayan kişilerin, halkın karayolu kullanımı üzerinde suni bir “abluka” ve “insani kriz” izlenimi yaratmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu