Ekonomi

BM: Depremlerin yol açtığı hasar 100 milyar doları geçebilir

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, BM Cenevre Ofisi’nde haftalık rutin olarak düzenlenen basın toplantısına Gaziantep’ten video konferansla katıldı.

6 Şubat’taki depremlerin üzerinden bir ay geçtiğini belirten Vinton, deprem nedeniyle bölgede 2,7 milyon kişinin yerinden edildiğini, 600 bine yakın bina veya iş yerinin yıkıldığını bildirdi.

Vinton, “Bugüne kadar yapılan hesaplamalarla, hükümetin sunduğu ve uluslararası ortakların desteklediği zarar miktarının 100 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor” dedi.

Temsilci Vinton yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki kurtarma çalışmalarının hayatın normale dönmesi açısından kritik değerde olduğunu söyledi.

100 milyon metreküp hasar

Felaketin boyutlarının eşi benzeri görülmemiş boyutta olduğunu belirten Vinton, “İnsanların evleri, hayalleri, hatıraları, her şeyi enkazda kaldı. Ama o kadar büyük bir felaketti ki 100 milyon metreküp enkaz oluştu ve bu da çok büyük bir miktar.”

Vinton, “Uluslararası topluma mesajımız, bu felaketin boyutunu anlamalarıdır. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de dediği gibi, Türkiye’nin yıllardır Suriyelilere gösterdiği cömertliği artık Türkiye’ye göstermenin zamanı geldi. Bu çok değerli.” yapımını finanse etmek veya desteklemek açısından değil, toplumu normale döndürmek açısından. Bölgenin kalkınmasını destekleyecek birçok mali mekanizma da var” dedi.

haber-kadirli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu